wtorek, 8 maja 2018

INAUGURACJA VII Cykl Kino Polska

10 maja, czwartek, godzina 20.00, TEA Tenerife Espacio de las Artes


Podczas inauguracji Cyklu Cine Polska zostanie zaprezentowany film Ostatnia rodzina (The Last Family), który został okrzyknięty reżyserskim objawieniem. Tak doskonałego debiutu filmowego nie było w Polsce od lat. to wielki triumfator ostatnich lat, otrzymał nagrodę Orly Akademii Kina Polskiego.

Film Ostatnia Rodzina opowiada poruszającą historię rodziny Beksińskich, która w Polsce jest bardzo dobrze znana. Zdzisław to słynny malarz, którego pracami inspirowało się nawet Hollywood, a Tomasz to radiowiec, tłumacz filmów i dziennikarz muzyczny. Akcja filmu rozgrywa się na przestrzeni 28 lat, zaś fabuła koncentruje się na warszawskim okresie życia rodziny Beksińskich.


Początek akcji filmu to rok 1977 kiedy Tomek Beksiński wprowadza się do swojego mieszkania. Jego rodzice mieszkają tuż obok, na tym samym osiedlu, przez co ich kontakty pozostają bardzo intensywne. Nadwrażliwa i niepokojąca osobowość Tomka powoduje, że matka - Zofia, wciąż martwi się o syna. W tym samym czasie Zdzisław Beksiński próbuje całkowicie poświęcić się sztuce. Po pierwszej nieudanej próbie samobójczej Tomka, Zdzisław i Zofia muszą podjąć walkę nie tylko o syna, ale także o przywrócenie kontroli nad swoim życiem. Gdy Zdzisław podpisuje umowę z mieszkającym we Francji marszandem Piotrem Dmochowskim, a Tomek rozpoczyna pracę w Polskim Radiu, wydaje się, że rodzina najgorsze kłopoty ma już za sobą. Jednak seria dziwnych, naznaczonych fatum wydarzeń, dopiero nadejdzie…

ANIMOWANY FILM KROTKOMETRAZOWY: Łaźnia (El baño)

Hipnotyzujący film, który wprowadza widza w mętne wody fantazji. Z pozoru to tylko opowieść o dwóch starszych kobietach. Dwie stare pływaczki spotykają się w łaźni aby uczestniczyć we wspólnym rytuale pływania. Tym razem jednak zanurzają się głębiej.....

W 2017 roku polska animacja obchodziła 70 rocznicę. Okrągła rocznica związana jest z premierą zrealizowanego techniką animacji lalkowej, opartego na legendzie o Smoku Wawelskim, filmu Za króla Krakusa z 1947 roku. Dzieło Zenona Wasilewskiego przeszło do historii jako pionierski sukces polskiej powojennej animacji. W następnych latach polska animacja zaowocowała rozkwitem kolejnych talentów i dynamicznym rozwojem, co doprowadziło do powstania w późnych latach 50-tych XX wieku znanej Polskiej Szkoły Animacji. Prace twórców takich jak Jan Lenica, Walerian Borowczyk, Witold Giersz, Zbigniew Piotr Dumała czy Rybczyńskiego nagradzane były na najważniejszych festiwalach, zyskując liczne grono wielbicieli. Polskie kino animacji przez dziesięciolecia było uznawane za markę na arenie międzynarodowej. Obchody 70 rocznicy są kontynuowane w roku 2018, a  Cine Polska przyłącza się do tej akcji prezentując jedne z najlepszych przykładów współczesnej animacji: "The Bath" (Łaźnia) (2013) Tomasz Ducki "Escondido" (Ukryte) (2009) Piotr Szczepanowicz, Best Friend (2013) Kasia Kijek i Przemysław Adamski i Popołudnie (2012) Izabela Plucińska.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz