poniedziałek, 14 maja 2018

Druga Projekcja w ramach cyklu CINE POLSKA (AMOK / UKRYTE)


TEA Tenerife Espacio de las Artes, czwartek 17 maja, godz. 20.00


Amok 
(El síndrome de Amok), Reżyseria: Kasia Adamik, 2017, 108

Amokw reżyserii Kasi Adamik ( córki reżyser Agnieszki Holland) to film zrealizowany  w koprodukcji polsko-szwedzko-niemieckiej, który wykorzystuje gatunkową formułę thrillera oraz głośną i prawdziwą sprawę kryminalną. 
Ta pokazana w obrazie Katarzyny Adamik jest przy tym stosunkowo świeża. Bohaterem „Amoku” jest Krystian Bala, wrocławski pisarz, skazany w 2007 roku za zabójstwo.Trzy lata później Bala wydał powieść zatytułowaną „Amok, w której opisał zbrodnię podobną do tej popełnionej na przedsiębiorcy. Proces miał charakter poszlakowy – książka była w nim jedynym, choć nie decydującym dowodem. Sąd orzekł, że oskarżony jest winny – on sam twierdzi że został „skazany za słowa” – za literacką fikcję.

Sprawa Bali odbiła się szerokim echem na całym świecie. W obszernym reportażu w „New Yorkerzeopisał ją David Grann.To film o obsesji – mówi Kasia Adamik. – Obsesji na swoim punkcie, ale też obsesji wolnością – od moralnych zasad i społecznego porządku. „Amok” jest bardzo wizualny, mroczny, ale też zanurzony w konwencji noir, która pozwala – jak mówi reżyserka odkleić się od realizmu i opowiadać obrazami.

Animowany film krótkometrażowy
Ukryte (Escondido) Reżyseria: Piotr Szczepanowicz, 2009, 7’10

Dom pośród lasu, tuż przy torach kolejowych. Mężczyzna szykujący się do kolacji przy dźwiękach Clair de Lune Claude’a  Debussy’ego słyszy nagle brzęk przewracanej butelki i tupot małych łapek. Nie wie, że za chwilę stanie się uczestnikiem na pozór błahego wydarzenia odkrywającego niewygodną prawdę o nim samym...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz