wtorek, 29 maja 2018

CYKL CINE POLSKA - OSTATNIA PROJEKCJA

Czwartek  31 maja  godzina 20:00

Powidoki (Los últimos años del artista: Afterimage) 
Reżyseria: Andrzej Wajda, 2016, 98’


Powidoki (Ostatnie lata artysty) to ostatni film wielkiego artysty współczesnego kina Andrzeja Wajdy, prezentowany w Hiszpanii dzięki Sherlock Films (2016). Zaledwie dwa lata temu, tuż przed śmiercią Andrzeja Wajdy, Instytut Kultury Polskiej i Filmoteka Hiszpańska  zaprezentowały w Cine Doré wspaniały przegląd twórczości Andrzeja Wajdy składając w ten sposób hołd twórcy z okazji 90-tej rocznicy jego urodzin i prezentując jego największe arcydzieła. "Powidoki", historia malarza i teoretyka sztuki Władysława Strzemińskiego, to ostatni film  Andrzeja Wajdy. Produkcja, w której główną rolę zagrał Bogusław Linda, była polskim kandydatem do Oscara w kategorii najlepszy obraz nieanglojęzyczny. Akcja filmu rozgrywa się w latach 1948-1952. Bohaterem jest malarz Władysław Strzemiński (1893-1952), pionier awangardy w Polsce lat 20. i 30. XX w., teoretyk sztuki, pedagog w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi (obecnie ASP im. Strzemińskiego). Nie pozwalając, by polityka wkraczała do jego twórczości, Strzemiński realizował własną drogę artystyczną, niezgodną z wytycznymi PZPR: "właściwy tor w sztuce to opisywać historyczny wysiłek narodu pod kierownictwem partii oraz istotę socjalistycznych przeobrażeń społecznych i cywilizacyjnych".

Film o Strzemińskim był czwartą nominacją Wajdy - laureata Oscara za całokształt twórczości - do nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej. Wcześniej o statuetkę walczyły produkcje: "Ziemia obiecana" (1975), "Panny z Wilka" (1979), "Człowiek z żelaza" (1981) oraz "Katyń" (2007).

Warto również przypomniećwystawie prezentowanej we wrześniu 2017 r. "Kobro i Strzemiński. "Awangardowe prototypy ", zorganizowaną przez Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Narodowe Centrum Sztuki Reina Sofía we współpracy z Instytutem Kultury Polskiej w Madrycie.ANIMOWANY FILM KRÓTKOMETRAZOWY: Popołudnie (Una tarde)
Reżyseria: Izabela Plucińska. Animacja 2’38, Polska 2012


Popołudnie jest rozpisanym na dwa głosy komentarzem dotyczącym jednego krótkiego momentu, który dzielą ze sobą mężczyzna i kobieta. Choć każde z nich pochłonięte całkowicie przez własne obowiązki nie zwraca uwagi na drugą osobę, nagle za sprawą niespodziewanego wydarzenia ponownie zwróci się ku sobie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz