niedziela, 14 września 2014

Przegląd Filmów Polskich- Adeje 2014

Mamy przyjemność zaprosić Państwa na Przegląd Filmów Polskich- Adeje 2014, który odbędzie się dniach 18-26 września 2014 roku w Teatro del Centro Cultural de Adeje. 
Przegląd, podczas którego będzie można zobaczyć najciekawsze polskie produkcje filmowe ostatnich lat, został zorganizowany przez Stowarzyszenie Polsko - Kanaryjskie ARKA przy współpracy z Ayuntamiento Adeje oraz Instytutem Polskim w Madrycie.
Wszystkie filmy będą wyświetlane w oryginalnej wersji językowej z hiszpańskimi napisami. Wstęp wolny do wyczerpania miejsc.

Serdecznie zapraszamy!!!

Stowarzyszenie Polsko Kanaryjskie ARKACzwartek- 18/09
18: 00 Inauguracja

19: 00 NIEULOTNE (Indeleble)
Reżyseria: Jacek Borcuch, 2012.
Występują: Jakub Gierszał, Magdalena Berus, Angela Molina.
Polska-Hiszpania, czas: 93 min.

Nieulotne to pełna emocji historia młodzieńczej miłości Michała i Kariny, pary polskich studentów, którzy poznają się i zakochują podczas wakacyjnej pracy w Hiszpanii. Beztroski romans zostaje jednak przerwany przez dramatyczne wydarzenie, które na zawsze odmienia życie bohaterów.
Film jest polsko-hiszpańską koprodukcją, do której część zdjęć została zrealizowana w miejscowości pod Walencja. Na ekranie obok pary młodych polskich aktorów, możemy zobaczyć również Andrzej Chyrę, znanego z wielu wybitnych ról w kraju i teatralnych sukcesów we Francji.  Reżyser przekonał do współpracy także Angelę Molinę - gwiazdę kina hiszpańskiego, zawdzięczającą sławę rolą w filmie Louisa Bunuela „Mroczny przedmiot pożądania”, czy w „Drżącym ciele” Pedro Almodovara, którą w ubiegłym roku mogliśmy oglądać w „Śnieżce” Pablo Bergera.
Film miał oficjalną premierę na Festiwalu Filmowym w Sundence w Stanach Zjednoczonych, na którym Michał Englert został nagrodzony za najlepsze zdjęcia.

Piątek-19/09

19: 00 OPERACJA DUNAJ (Operación Danubio)
Reżyseria: Jacek Głomb, 2009.
Występują: Jerzy Stuhr, Jiri Mencel, Przemysław Bluszcz.
Polska-Czechy. VOSE. 104 min. Blu-ray.

Akcja filmu toczy się wokół prawdziwej historii – w sierpniu 1968 roku podczas inwazji Wojsk Układu Warszawskiego w Czechosłowacji, która zdaniem niektórych była “przyjazną interwencją”, zniknęła “Biedroneczka” – wysłużony polski czołg. To jedyne prawdziwe wydarzenie w historii opowiedzianej przez Jacka Głomba. Kolejne zabawne przygody postaci z filmu nie mają już żadnego odzwierciedlenia w faktach. Załoga gubi drogę, a jakby to było zbyt mało – "parkuje" w zaskakującym miejscu... Czy czterej pancerni wykonają zadanie? Czy zostaną zwyciężeni w starciu z niechęcią czeskich „przyjaciół” i wdziękiem czeskich dziewcząt?
Operacja Dunaj to polsko-czeska produkcja z gwiazdorską obsadą. Film został wyreżyserowany przez Jacka Głomba i "pod specjalnym nadzorem" Jiriego Menzla – zdobywcy Oscara, jednego z najsłynniejszych czeskich reżyserów i aktorów, który czuwał nad artystyczną realizacją scen, a także wcielił się w jedną z ról. Na ekranie zobaczymy najpopularniejszych polskich aktorów – Macieja Stuhra, Tomasza Kota i Zbigniewa Zamachowskiego.

21:00 PRĘGI (Marcas)
Reżyseria: Magdalena Piekorz, 2004.
Występują: Michał Żebrowski, Jan Frycz.
Polska, czas: 91 min.

Pręgi to współczesny dramat psychologiczny opowiadający o dojrzewaniu do ojcostwa, a także o tym, jak dzieciństwo determinuje nasze dorosłe życie.
Bohaterem filmu jest trzydziestoletni Wojciech, mężczyzna ambitny i samodzielny, a jednak izolujący się od świata i ludzi. Wychowany w dzieciństwie przez sadystycznego ojca, notorycznie bity, zbudował mur. Życie wypełnia mu chodzenie po jaskiniach i pisanie tekstów do gazet. W oczach rówieśników, kolegów z bazy, jest silny, bezkompromisowy, cyniczny. W głębi duszy to wrażliwiec, który cały czas ucieka. Żyje sam, bo tak łatwiej i bezpieczniej. Nie ma miłości, nie ma rodziny, a więc zagrożenia, ze mógłby powielić błędy własnego ojca i stać się dla swoich dzieci taki sam, jak jego ojciec dla niego. A gdy ta miłość pojawia się, Wojciech broni się... Bo w każdym lustrze, w które spogląda, widzi twarz swojego ojca...
Pręgi – fabularny debiut Magdaleny Piekorz, to z pewnością najczęściej nagradzamy, oceniany i dyskutowany tytuł 2004 roku, wybrany polskim kandydatem do Oskara w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny. Na XXIX Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni otrzymały nagrodę główną, Złote Lwy oraz wyróżnienia w trzech innych kategoriach.

Czwartek -25/09

19: 00 SENNOŚĆ (Somnolencia)
Reżyseria: Magdalena Piekorz, 2008.
Występują: Małgorzata Kożuchowska, Michael Żebrowski.
Polska, czas: 105 min.

Znakomity młody pisarz dokonał niewłaściwego wyboru życiowej drogi, brnąc w emocjonalną pułapkę, z której nie umie znaleźć wyjścia. Utalentowana aktorka cierpiąca na narkolepsję zamknięta w swym luksusowym domu podejrzewa męża o zdradę. Wreszcie początkujący lekarz nie potrafi wydobyć się spod opiekuńczych skrzydeł rodziców i zacząć żyć na własny rachunek. Zbieg okoliczności sprawia, że drogi ich wszystkich przecinają się.
Opowieść o ludziach, którym życie zaczęło przeciekać przez palce, którzy zapadli w rodzaj emocjonalnego letargu i choć żyją, nie żyją naprawdę. Każdy z nich pod wpływem impulsu budzi się na nowo do życia, podejmuje kolejną próbę pójścia własną drogą, wiedząc, że nie będzie to łatwe.
Drugi film Magdaleny Piekorz - od czasu głośnego debiutu obrazem „Pręgi”- spotkał się z równie przychylną reakcją publiczności, czego dowodem jest nagrodzenie go Złotym Klakierem na Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni w 2008 roku, jako najdłużej oklaskiwanego filmu festiwalu.

Piątek -26/09

19:00 PIĄTA PORA ROKU (La quinta estación del año)
Reżyseria: Jerzy Domaradzki, 2012.
Występują: Marian Dziędziel, Ewa Wiśniewska.
Polska, czas: 96 min.

Opowieść Jerzego Domaradzkiego o podróży dwojga ludzi, których z pozoru dzieli wszystko - Barbary ( E. Wiśniewska) i Wiktora ( M. Dziędziel), stała się doskonałym pretekstem do rozliczenia z realiami współczesnej Polski. Bohaterowie przeżyli swoją młodość i dorosłe życie w czasach reżimu komunistycznego, a obecnie będąc w wieku skłaniającym do pierwszych podsumowań, dostrzegają wiele niuansów tego, co zmieniło się na ich oczach.
Przez to Piąta pora roku jest nie tylko ciepłą opowieścią o tym, jak przy bliższym poznaniu się różnice społeczno-kulturowe schodzą na dalszy plan. Jest też portretem Polski po dwudziestu latach demokracji. Portretem, który skłania do refleksji nad tym, w jakim kraju żyliśmy 'wczoraj', a w jakim będziemy żyć 'jutro'.
Piąta pora roku to również koncert gry aktorskiej dwóch wybitnych polskich aktorów. Ich kunszt doceniony został na międzynarodowych festiwalach. Ewa Wiśniewska otrzymała nagrodę dla najlepszej aktorki na 22 festiwalu filmowym Golden Rooster and Hundred Flowers w Chinach, natomiast Mariana Dziędziela wyróżnili jurorzy festiwalu w Kairze.

21: 00 GALERIANKI (Mall Girls)
Reżyseria: Katarzyna Rosłaniec, 2009.
Występują: Anna Kaczmarczyk, Izabela Kuna.
Polska, czas: 77 min.

Galerie handlowe - współczesne świątynie konsumpcji, kolorowe wystawy, błyszcząca biżuteria, drogie kosmetyki i najmodniejsze ubrania. W takich miejscach Milena i jej przyjaciółki spędzają wolny czas. Za zakupy płacą im bogaci mężczyźni, którzy w zamian za seks obdarowują nastolatki upominkami. Wkrótce do grupy koleżanek dołącza nowa dziewczyna - Alicja. Początkowo czuje się wyobcowana, ale już wkrótce zaczyna się do nich upodabniać. Między Alicją i Mileną zaczyna tworzyć się silna więź. W tym samym czasie w Alicji zakochuje się jej rówieśnik - Michał. Dla Mileny chłopak stanie się rywalem.
Rosłaniec w Galeriankach próbuje zmierzyć się z problemem prostytucji nieletnich tak, jak gdyby chodziło o rodzaj socjologicznej analizy; reżyserka próbuje zaprezentować postawy dziewcząt, przypatruje się ich rodzinom i środowisku, chłodno, niczym naukowiec próbuje nakreślić tezy, wskazać przyczyny i skutki. W ten sposób powstaje techniczny rysunek, z konieczności prosty i schematyczny. Wiadomo, naukowiec nie poeta, rysunek techniczny nie malarstwo.

Stowarzyszenie Polsko Kanaryjskie ARKA we współpracy z Ayuntamiento Adeje oraz Instytutem Polskim w Madrycie zaprasza na wystawę 
¨Plakat Filmowy: Polska Szkoła Plakatu lat 80-tych ¨,  prezentującą 15 prac wybranych spośród najbardziej reprezentatywnych, kreatywnych charakterystycznych i rozpoznawalnych dla Polskiej Szkoły Plakatu Filmowego, których twórcami byli znani artyści tego okresu wyróżniani wieloma nagrodami: 
Andrzej Pągowski; Wiesław Walkuski; Kaja Renkas; Wiktor Sadowski czy Mieczysław Górowski.
Od dnia 18 września do 30 września 2014 roku można obejrzeć wystawę w Centro Cultural de Adeje.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz