sobota, 15 lutego 2014

3 Festiwal Polskich Filmów Fabularnych


Mamy przyjemność zaprosić Państwa na 3 Festiwal Polskich Filmów Fabularnych, który odbędzie się dniach 6- 9 marca 2014 roku w TEA- Tenerife Espacio de las Artes w Santa Cruz de Tenerife.
Festiwal, podczas którego będzie można zobaczyć najciekawsze polskie produkcje filmowe ostatnich lat, został zorganizowany przez Stowarzyszenie Polsko - Kanaryjskie ARKA przy współpracy z Instytutem Polskim w Madrycie (www.culturapolaca.es) oraz TEA Tenerife Espacio de las Artes.
Wszystkie filmy będą wyświetlane w oryginalnej wersji językowej z hiszpańskimi napisami. Wstęp wolny do wyczerpania miejsc.
Serdecznie zapraszamy!!!

Program festiwalu:

Czwartek, 6 marca 2014r.
20: 00 UROCZYSTA INAUGURACJA  przed projekcją:
20: 00 PIĄTA PORA ROKU (La quinta estación del año)/
                   reżyseria: Jerzy Domaradzki/ czas projekcji: 96’

Opowieść Jerzego Domaradzkiego o podróży dwojga ludzi, których z pozoru dzieli wszystko - Barbary ( E. Wiśniewska) i Wiktora ( M. Dziędziel), stała się doskonałym pretekstem do rozliczenia z realiami współczesnej Polski. Bohaterowie przeżyli swoją młodość i dorosłe życie w czasach reżimu komunistycznego, a obecnie będąc w wieku skłaniającym do pierwszych podsumowań, dostrzegają wiele niuansów tego, co zmieniło się na ich oczach.
Przez to Piąta pora roku jest nie tylko ciepłą opowieścią o tym, jak przy bliższym poznaniu się różnice społeczno-kulturowe schodzą na dalszy plan. Jest też portretem Polski po dwudziestu latach demokracji. Portretem, który skłania do refleksji nad tym, w jakim kraju żyliśmy 'wczoraj', a w jakim będziemy żyć 'jutro'.
Piąta pora roku to również koncert gry aktorskiej dwóch wybitnych polskich aktorów. Ich kunszt doceniony został na międzynarodowych festiwalach. Ewa Wiśniewska otrzymała nagrodę dla najlepszej aktorki na 22 festiwalu filmowym Golden Rooster and Hundred Flowers w Chinach, natomiast Mariana Dziędziela wyróżnili jurorzy festiwalu w Kairze.

Piątek, 7 marca 2014r.
19: 00 SENNOŚĆ (Somnolencia)
                   reżyseria: Magdalena Piekorz/ czas projekcji: 105’

  Znakomity młody pisarz dokonał niewłaściwego wyboru życiowej drogi, brnąc w emocjonalną pułapkę, z której nie umie znaleźć wyjścia. Utalentowana aktorka cierpiąca na narkolepsję zamknięta w swym luksusowym domu podejrzewa męża o zdradę. Wreszcie początkujący lekarz nie potrafi wydobyć się spod opiekuńczych skrzydeł rodziców i zacząć żyć na własny rachunek. Zbieg okoliczności sprawia, że drogi ich wszystkich przecinają się.
Opowieść o ludziach, którym życie zaczęło przeciekać przez palce, którzy zapadli w rodzaj emocjonalnego letargu i choć żyją, nie żyją naprawdę. Każdy z nich pod wpływem impulsu budzi się na nowo do życia, podejmuje kolejną próbę pójścia własną drogą, wiedząc, że nie będzie to łatwe.
Drugi film Magdaleny Piekorz - od czasu głośnego debiutu obrazem „Pręgi”- spotkał się z równie przychylną reakcją publiczności, czego dowodem jest nagrodzenie go Złotym Klakierem na Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni w 2008 roku, jako najdłużej oklaskiwanego filmu festiwalu.

21: 30 OPERACJA DUNAJ (Operación Danubio)
                    reżyseria: Jacek Głomb/ czas projekcji: 104’

Akcja filmu toczy się wokół prawdziwej historii – w sierpniu 1968 roku podczas inwazji Wojsk Układu Warszawskiego w Czechosłowacji, która zdaniem niektórych była “przyjazną interwencją”, zniknęła “Biedroneczka” – wysłużony polski czołg. To jedyne prawdziwe wydarzenie w historii opowiedzianej przez Jacka Głomba. Kolejne zabawne przygody postaci z filmu nie mają już żadnego odzwierciedlenia w faktach. Załoga gubi drogę, a jakby to było zbyt mało – "parkuje" w zaskakującym miejscu... Czy czterej pancerni wykonają zadanie? Czy zostaną zwyciężeni w starciu z niechęcią czeskich „przyjaciół” i wdziękiem czeskich dziewcząt?
Operacja Dunaj to polsko-czeska produkcja z gwiazdorską obsadą. Film został wyreżyserowany przez Jacka Głomba i "pod specjalnym nadzorem" Jiriego Menzla – zdobywcy Oscara, jednego z najsłynniejszych czeskich reżyserów i aktorów, który czuwał nad artystyczną realizacją scen, a także wcielił się w jedną z ról. Na ekranie zobaczymy najpopularniejszych polskich aktorów – Macieja Stuhra, Tomasza Kota i Zbigniewa Zamachowskiego.

Sobota, 8 marca 2014r.
19: 00 OSTATNIE PIĘTRO (Última planta)
                    reżyseria: Tadeusz Król/ czas projekcji: 84’

Najnowszy film Tadeusza Króla, to inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia kapitana Wojska Polskiego, Derczyńskiego (znakomity Janusz Chabior), który w prowincjonalnym, polskim miasteczku wraz z żoną i dziećmi prowadzi spokojne życie, aż do czasu, gdy trafia na ślad afery w swojej jednostce.  Dziwne zbiegi okoliczności, interpretacje, domysły i faktyczne stany zagrożenia doprowadzają bohatera filmu na skraj wyczerpania psychicznego… W obawie o szczęście swoich najbliższych kapitan Derczyński postanawia bronić swojej rodziny…
Ostatnie piętro, pokazując jak niedaleko jest od szczytnych wartości do radykalizmu czy wręcz fanatyzmu, z minuty na minutę, zamienia się z niemal lekkiej komedii obyczajowej, poprzez film sensacyjny, w ciężki, budzący grozę, thriller.


21: 30 PRĘGI (Marcas)
                   reżyseria: Magdalena Piekorz/ czas projekcji: 91’

Pręgi to współczesny dramat psychologiczny opowiadający o dojrzewaniu do ojcostwa, a także o tym, jak dzieciństwo determinuje nasze dorosłe życie.
Bohaterem filmu jest trzydziestoletni Wojciech, mężczyzna ambitny i samodzielny, a jednak izolujący się od świata i ludzi. Wychowany w dzieciństwie przez sadystycznego ojca, notorycznie bity, zbudował mur. Życie wypełnia mu chodzenie po jaskiniach i pisanie tekstów do gazet. W oczach rówieśników, kolegów z bazy, jest silny, bezkompromisowy, cyniczny. W głębi duszy to wrażliwiec, który cały czas ucieka. Żyje sam, bo tak łatwiej i bezpieczniej. Nie ma miłości, nie ma rodziny, a więc zagrożenia, ze mógłby powielić błędy własnego ojca i stać się dla swoich dzieci taki sam, jak jego ojciec dla niego. A gdy ta miłość pojawia się, Wojciech broni się... Bo w każdym lustrze, w które spogląda, widzi twarz swojego ojca...
Pręgi – fabularny debiut Magdaleny Piekorz, to z pewnością najczęściej nagradzamy, oceniany i dyskutowany tytuł 2004 roku, wybrany polskim kandydatem do Oskara w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny. Na XXIX Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni otrzymały nagrodę główną, Złote Lwy oraz wyróżnienia w trzech innych kategoriach.


Niedziela, 9 marca 2014r.
19: 00 NIEULOTNE (Indeleble)
      reżyseria: Jacek Borcuch/ czas projekcji: 93’

Nieulotne to pełna emocji historia młodzieńczej miłości Michała i Kariny, pary polskich studentów, którzy poznają się i zakochują podczas wakacyjnej pracy w Hiszpanii. Beztroski romans zostaje jednak przerwany przez dramatyczne wydarzenie, które na zawsze odmienia życie bohaterów.
Film jest polsko-hiszpańską koprodukcją, do której część zdjęć została zrealizowana w miejscowości pod Walencja. Na ekranie obok pary młodych polskich aktorów, możemy zobaczyć również Andrzej Chyrę, znanego z wielu wybitnych ról w kraju i teatralnych sukcesów we Francji.  Reżyser przekonał do współpracy także Angelę Molinę  - gwiazdę kina hiszpańskiego, zawdzięczającą sławę rolą w filmie Louisa Bunuela „Mroczny przedmiot pożądania”, czy w „Drżącym ciele” Pedro Almodovara, którą w ubiegłym roku mogliśmy oglądać w „Śnieżce” Pablo Bergera.
Film miał oficjalną premierę na Festiwalu Filmowym w Sundence w Stanach Zjednoczonych, na którym Michał Englert został nagrodzony za najlepsze zdjęcia.

21: 30 MIŁOŚĆ (Amor)
                    reżyseria: Sławomir Fabicki/ czas projekcji: 105’

Miłość to obraz do bólu intymny, opowieść prawdziwa i dotkliwa zarazem. Ani przez chwilę nie mamy wątpliwości, że reżyser dokonuje przed nami bolesnej wiwisekcji. Takich emocji nie da się skłamać.
Nowy film Fabickiego to zainspirowana prawdziwą historią opowieść o skomplikowanej relacji małżeńskiej trzydziestolatków, którym pozornie nie brakuje niczego do szczęścia. Oboje odnoszą sukcesy zawodowe, urządzają wspólne mieszkanie, spodziewają się dziecka. Wydaje się, że nic nie jest w stanie zaburzyć tej harmonii. Okazuje się jednak, że Maria zataiła fakt, że została zgwałcona. Konsekwencje tych wydarzeń wystawiają ich miłość na ciężką próbę.
Pomysł na filmową opowieść Fabickiego zrodził się z lektury gazetowego reportażu. Lidia Ostałowska w 2008 roku opublikowała w Gazecie Wyborczej artykuł "To się stało mojej żonie". Pisała o głośnej seksaferze w olsztyńskim ratuszu, ale opowiadała o niej z punktu widzenia męża jednej z ofiar molestowania.
Na uwagę zasługują także odtwórcy głównych ról – Marcin Dorociński, który potwierdza tu status jednego z najwybitniejszych aktorów młodego pokolenia, oraz Julia Kijowska, wschodząca gwiazda polskiego kina, nagrodzona za swoją kreację na MFF w Salonikach. Reżyser filmu, pomimo niewielkiego dorobku, jest postrzegany, jako ważna postać polskiej kinematografii. Jego etiuda szkolna, „Męska sprawa”, otrzymała w 2001 roku nominację do Oscara w kategorii Najlepszy Krótkometrażowy Film Aktorski.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz