poniedziałek, 25 października 2010

Międzynarodowy Rok Chopinowski

Rok 2010 zadeklarowano “Międzynarodowym Rokiem Chopinowskim” na pamiątkę 200-setnej rocznicy urodzin znakomitego poskiego kompozytora Fryderyka Chopina. W hołdzie artysty rząd polski przy wspόłpracy z Instytutem Polskim, placówkami dyplomatycznymi za granicą i wieloma istytucjami publiczymi i prywatnymi przygotował szereg wydarzeń kulturalnych na przestrzeni tego roku.

Dwusetna rocznica urodzin Chopina rόwniez jest celebrowana w Hiszpanii, gdzie kompozytor spędził kilka kreatywnych miesięcy zimą 1838 roku u boku George Sand w Valldemossa na Majorce.

W tym kontekście Stowarzyszenie Polsko-Kanaryjskie ARKA postanowiło czynnie przyłączyć się do obchodόw Roku Chopinowskiego, organizując koncert przybliżający muzykę wiekiego polskiego kompozytora społeczności kanaryjskiej, pod patronatem Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Madrycie, Cabildo Insular de Tenerife i Fundacji Kultury.Data koncertu, 14 listopada, zbiega sie z innymi doniosłymi wydarzeniami w naszym kraju, jak finał XVI Miedzynarodowego Konkursu Chopinowskiego oraz Święto Niepodległości.


Interpretacji dzieł Chopina dokona znakomity polski pianista Janusz Olejniczak, kończąc koncertem na Teneryfie swoje tournee po Hiszpanii. Koncert odbędzie się w Auditorio de Tenerife, idealny obiekt na tę okazję ze względu na nieporόwnywalną akustykę i doskonałą lokalizację.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz